2016. január 26., kedd

Alkohol es cigaretta

Nemregiben hozzajutottunk egy 5 puttonyos Tokaji aszuhoz. Kinai-malaj baratainktol kaptuk, ok is kaptak, es ugy mondtak, szivesebben adjak nekunk, akik ertekeljuk, mint olyan barataiknak, akik nem tudjak, mifele kincs ez. Valoban kincs, de itt egy sima asztali bor is aranyarban van. A legolcsobb, legvacakabb bor 35 Ringgit, vagyis 2300Ft koruli osszegre rug. Igy aztan legfejjebb unnepnapokon veszunk egy-egy uveg bort, a pezsgo pedig megfizethetetlen.  Csak az osszehasonlitas kedveert: 35 Ringgitbol az egesz csalad megvacsorazik a kedvenc ettermeink egyikeben. A kornyekunkon talaltam egy borszakuzletet, es orommel lattam, hogy arulnak magyar bort. 90 Ringgitert... (6000Ft, es alfoldi bor). A nagy arkulonbseg oka nem mas, mint a bun-ado. Mivel muzulman orszagban vagyunk, az alkohol tiltott csemege. Nyiltan nem tilos, hiszen Malajzia nyitott orszagnak szeretne mutatkozni, de megfizethetetlen adot ronak ki ra. Korabban emlitettem, hogy a latszat ellenere sok hasonlosagot fedeztem fel a muzulman es a kereszteny vallas kozott, am ebben az esetben epp foditott tanokat vall-e ket vilagnezet. Mig a szivvel-lelekkel kereszteny embernel az egy-ket pohar sor vagy bor felhorpintese nem bun (a reszegseg igen), ugy ha egy kereszteny cigarettazik, osszerancoljak a homlokukat a hittarsak. Hm.. valami nincs rendben a hiteletevel dunnyogik, tobbnyire a hata mogott. Eppen ugyanez igaz az itteni muzulmanokra, csak forditva. Az alkoholfogyasztas eppugy, mint a halott vagy elo disznoval valo erintkezes barmilyen formaja: tilos. Nincs kivetel. Itt ezt ala is huzzak penzbirsaggal. Ezert aztan igencsak meglepodtunk, mikor faradt "melosok", koszos munkaruhaban szojatejet meg gyumolcslevet szurcsoltek a helyi bisztroban egy hosszu nap utan.


Eloszor mosolyogtunk: nahat, hogy betartjak... aztan megtudtuk, hogy komoly penzbirsag jar erte sot,  be is vihetik, ha valakit alkoholfogyasztason kapnak, es iszlam, vagyis malaj-malaj. Mint mar emlitettem, 1 Malaysia, vagyis a kinai-malaj es az indiai-malaj is malajziai allampolgar, de nem mindenkire vonatkoznak bizonyos torvenyek. A szemelyiben fel van tuntetve a "vallas", es ha muzulman, akkor (bar sok elojog is jar vele) bevihetik, ha egy barban talaljak, vagy a bojt alatt eszik, vagy akar alkoholt fogyaszt.  

A keresztenyseggel valo forditottsagot ugy ertettem, hogy a cigaretta ellenben nem nagy vetseg. A legtobb helyen lehet dohanyozni, bar mentsegukre szol, hogy egyre nagyobb divat az elektromos cigaretta. 
Pesze ejnye-bejnye, jobb lenne nelkule, de a cigaretta fuggoseg vetsege nagyjabol a csoki- vagy a kavefogyasztas vetsegevel azonos. Sot, igen nagy divat a vizipipa. Sok arab pipazos hely van mutatos, hosszu vizipipakkal, tetejukbe valodi gyumolcs kerul, es abba teszik a dohanyt. 


Mindemellett a muzulman nok ugy mutatjak, hogy muzulmanok, hogy kendoket hordanak, az arcuk nincs eltakarva, csak a hajuk (en magam nem ertem, miert pont a haj). Persze lehet kapni mindenfele szinu, csillogo, mindenhez passzolo kendoket, nem is neveznem csadornak, hiszen nemelyik osszeallitas inkabb csinosabba, mint szolidabba teszi az illeto holgyet. A kinaiak a bulizos tabor. A legtobb uzlet, etterem, bar kinai kezben van, szol a zene, lehet karaokizni barhol barkinek, rotyog a malacpecsenye, es jo penzert, lehet alkoholt irni. Az ilyen ettermekre ki van irva, hogy non-halal, vagyis tisztatalan. Attol meg van, hiszen 1 Malaysia, es allitolag a regi szep idokben, egy muzulman is beult egy ilyen helyre, csak nem malacot es alkoholt rendelt. Ma mar, ha mosolyogva is, de elkulonul a ket tabor. 

No es persze az indiaiak, akik vegetarianusok, es se nem isznak, se nem dohanyoznak. Viszont tegnap peldaul ossze vissza szurkaltak magukat a thaipusam nevu unnepukon (hindu vallas), amikor is fajdalom aldozatot mutatnak be. Sokan "csak" egy-egy nehez tejes csuporral a fejukon menetelnek, de a legtobben keresztulszurjak a szajukat, nyelvuket, boruket, es sulyokat aggatnak az igy atszurt palcara. Jaj. Csak jobb egy pohar vorosbor.




Furcsanak tunik szamunkra az effele rendszabalyozas, foleg vallasi alapon. Nekunk sem esik jol a bun ado, es nagyon szeretjuk, ha a fonokomek meghivnak minket sorozni. Van azonban elonye is. 
  • Az utcan nem latni reszeg embert, egyet sem. 
  • Meztelen plakatokat szinten nem latni.
  • Nem baj, ha nem szerves resze az ember hetkoznapjainak az alkohol. Nem mintha eddig dominalt volna az eletunkben az alkohol, de a meleg esteken jol esik egy jol lehutott kokuszviz is, az erkelyen elfogyasztva.  





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése